Torpido Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

 Torpido Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır?

Otomobil sahiplerinin en çok şikayet ettiği konuların başında gelen torpido çatlama problemini ve çözümlerini Torpido Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır? makalemizde sizlere en detaylı şekilde açıklayacağız.

Birçoğu plastik veya vinil malzemeden üretilen araç torpidoları güneş ışınlarına, yani yoğun ısıya maruz kalmaları nedeniyle çatlayabiliyor. Çatlak sonrası aracınızın çekici ve kusursuz görünümüne kavuşması için iç aksamını değiştirmek maliyetli olabilir. Araç sahipleri için can sıkıcı olan bu durum ayrıca alım satımlarda aracın bakımına önem verilmediğinin düşünülmesine neden oluyor. Böyle bir durumda profesyonel bir yardım alabilir veya torpido çatlak tamiri yaparak görünümünü iyileştirebilirsiniz.

Torpido Çatlağı Neden Olur?

Aracın ön camının hemen altında bulunan torpido, sürekli olarak güneşe maruz kaldığında vinilin içerisindeki klorun zamanla buharlaşması söz konusudur. Buharlaşma nedeniyle artık genleşemeyen malzeme sert ve kırılgan hale gelir. İlk çatlaklar gerginliğin yüksek olduğu yerlerde oluşmaya başlar ve önlem alınmadığında çatlak gösterge paneline kadar uzayabilir.

Torpido Çatlak Tamiri Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Torpido Çatlak Tamiri Yöntemleri Nelerdir?
Torpido Çatlak Tamiri Yöntemleri Nelerdir?

Torpidoda en ufak bir hasar belirtisi gözlendiğinde çatlağın büyümesine engel olmak için yapılabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bunlar aşağıda sıralanmıştır.

Aracınız için uygun olan yöntemi tercih ederek, aracınızın torpidosunu yeni ve estetik bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Yumuşak Plastik Torpido Tamiri Nasıl Yapılır?

Araç torpidosunda oluşan küçük kusurların onarımı için tercih edilen malzemelerden biri sıvı plastiktir. Yumuşak plastikten torpido tamiri için bu yöntem kalıcı bir çözüm olmamakla birlikte çatlakların düzeltilmesinde yardımcınız olabilir. Yumuşak plastikten torpido tamiri için takip edilecek adımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çatlakların etrafı temizlenir ve kurutulur.
 • Sıvı plastik malzeme çatlak bölgeye dökülür.
 • Spatula yardımıyla yayılan sıvı plastik malzemenin kuruması beklenir.
 • Boyama veya cila işlemi ile hoş bir görünüm kazandırılır.

Sert Plastik Torpido Tamiri Nasıl Yapılır?

Sert plastik malzemeye sahip torpidolarda tamir söz konusu olduğunda kompozit tamir en çok tercih edilen yöntemdir. Sert plastik torpidolarda çatlak tamiri gerektiğinde takip edilebilecek adımlar şöyledir:

 • Torpidonun çatlayan bölümüne veya çatlak arasına yerleştirilecek olan tele ısıl işlem uygulanır.
 • Isıtılan tel çatlayan yüzeye yerleştirilir.
 • Endüstriyel yapıştırıcı ile sağlamlığı arttırılır.
 • Plastik macun ile doldurulan çatlak bölge zımpara ile düzeltilir.
 • Boya ve cilalama yapılarak torpido orijinal görüntüsüne ulaştırılır.

Poliüretan Köpükten Torpido Tamiri Nasıl Yapılır?

Torpidonun köpük malzemeden üretildiği araçlarda kullanıma bağlı olarak zamanla form bozuklukları oluşmaya başlar. Bu durum torpidonun dayanıklılığının azalmasına ve köpüğün torpidodan ayrılmasına neden olur. Çökme veya çatlama yapan poliüretan köpükten torpido tamiri için takip edebileceğiniz adımlar şöyledir:

 • Köpüğün ön gövdeye desteğini artırmak için ilk olarak endüstriyel yapıştırıcılar kullanılır.
 • Esnekliğini artırmak için torpido çatlağının oluştuğu bölgeye plastik dolgu macunu yayılır.
 • Uygulamanın kaplama veya desenleme ile estetik görünüme ulaşması sağlanabilir.  
 • Son olarak orijinal rengine boyanarak torpido tamiri tamamlanır.

Dolgu Macunu ile Torpido Çatlağı Tamiri

Dolgu macunları plastik veya çelik macun olmak üzere iki farklı seçenekte sunulur. Ancak araçların torpido çatlağı tamirinde esnekliği ve uyumluluğu nedeniyle plastik dolgu macunları önerilmektedir. Macun ile torpido çatlağı için yapılması gerekenler şöyledir:

 • Çatlak nedeniyle yüzeyde oluşan kalıntılar öncelikle zımpara yardımıyla temizlenmelidir.
 • Ardından plastik dolgu macunu uygulaması yapılarak macunun kuruması beklenir.
 • Dolgu macununun tamamen kuruması yaklaşık 12 saati bulabilir. Bu süreçten sonra pürüzlü yerlerin yeniden zımparalanması gerekecektir. Doğru zımparalama ile orijinal görünüme ulaşmak kolaylaşacaktır.
 • Zımparalanan torpido hafif nemli bir bez kullanılarak temizlenir. Astar boyası uygulanır. Astar boya yaklaşık 6-12 saat içerisinde kuruyacaktır.
 • Deformasyonun onarımı ısıya dayanıklı boya karışımı ile boyanarak tamamlanır.

Tamir Kiti ile Torpido Çatlağı Tamiri

Hızlı torpido çatlak tamiri için önerilen torpido tamir kiti; boya öncesi temizlik sıvısı ve deri dolgu macunu içeren bir üründür. Tamir kiti tercih ederken dış etkenlere dayanıklı, titreşim ve esnemelerden etkilenmeyen malzeme tercih edilmesi önemlidir. Tamir kiti kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyledir:

 • Çatlak yüzey temizlik sıvısı ile hafifçe bastırmadan silinir.
 • Spatula yardımıyla macun çatlak yüzeye doldurulur ve kuruması beklenir.
 • Kuruyan macun 500 – 800 numara zımpara ile düzeltilir ve yeniden temizlik sıvısı ile temizlenir. Böylece yüzeydeki gözenekler açılır ve boya yüzeye daha iyi tutunur.

Torpido Çatlağı Tamiri Sonrası Bakım Önerileri

Torpido Çatlağı Tamiri Sonrası Bakım Önerileri
Torpido Çatlağı Tamiri Sonrası Bakım Önerileri

Torpidoda çatlak oluşumunu engellemek veya torpido tamiri yaptıktan sonra verim alabilmek için doğru bakım önlemleri alınması önemlidir. Torpido çatlağı tamiri sonrası düzenli olarak yapılacak bakım ile estetik görünümü uzun süre korumak mümkün olacaktır. Araçlarda torpido çatlağı oluşumunu önlemek için alınabilecek bazı bakım önerilerine aşağıda yer verilmiştir.

Doğru Temizlik Malzemesi Kullanımı

Sert veya aşındırıcı kimyasallardan uzak durulmalıdır. Yüzeyde çizik oluşumuna sebep olabilecek sert kimyasallar yerine torpido bölgesinde biriken toz ve kirler yumuşak bir bez ile temizlenebilir. Her aracın torpido malzemesine uygun olarak seçilecek doğru ve kaliteli malzemeler ile aşınma ve çatlamalar önlenebilir.

Güneş Işınlarından Koruma

Torpido Çatlağı Tamiri Sonrası Bakım Önerileri
Torpido Çatlağı Tamiri Sonrası Bakım Önerileri

Torpidoda solma veya çatlamanın en önemli nedeni fazla güneş ışınlarına maruz kalmasıdır. Özellikle araç park halindeyken güneş ışığına fazla maruz kalırsa çatlama kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle güneşli günlerde güneşlik kullanabilir veya aracınızı gölgeye park edebilirsiniz.

Düzenli Temizlik ve Koruyucu Önlemler

Torpido çatlağı tamiri sırasında özellikle kaplama malzemesi tercih edildiğinde yıpranmaları önlemek için düzenli olarak kir ve tozdan arındırılması önemlidir. Aksi halde yüzey kısa sürede solabilir, mat görünebilir ve yıpranabilir. Çatlak oluşumunu önlemek için güneş ışığına maruz kalan torpido bölümüne ise vazelin sürülebilir.

Sık Sorulan Sorular

 1. En İyi Torpido Çatlak Giderme Yöntemi Nedir?

  Profesyonellerin önerdiği en etkili yöntem, plastik dolgu macunu ile torpido çatlaklarının tamir edilmesidir. Bu yöntemde, torpidonun kırık ve çatlak yerleri plastik dolgu macunu ile doldurulur. Plastik dolgu macunu, esnek ve dayanıklı bir malzemedir. Plastik dolgu macunu kuruduktan sonra zımpara ile pürüzsüz hale getirilir. Ardından torpido astar ve boya ile kaplanır.

 2. Torpido Çatlakları Kaplama ile Giderilebilir mi?

  Torpido çatlaklarını gidermenin bir yolu da torpido kaplama uygulamasıdır. Bu tür uygulamalarda, torpidonun yüzeyi uygun renk ve desende bir malzeme ile kaplanır. Torpido kaplama, torpidonun çatlaklarını gizler, yeni bir görünüm kazandırır ve korur.

Torpido çatlaklarının tamirini yaptıktan sonra, Araç Far Temizleme | Far İçi Temizleme içeriğimizi okuyarak Otomobilinizin farlarını ilk gün ki haline getirebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın