Araba Deri Koltuk Temizleme

 Araba Deri Koltuk Temizleme

Uzaktan bakıldığında deri araç koltukları, kumaş koltuklara göre daha kolay temizleniyor gibi görünüyor olabilir. Fakat deri koltuk yüzeyleri; güneş ışınlarına, günlük aşınmaya ve yıpranmaya karşı daha hassastır. Deri koltukların bakım ve temizlik prosedürleri de farklıdır. Özellikle ultraviyole güneş ışınlarına maruz kalma ve oturma basıncı nedeniyle deri koltuklarda oluşan hasarın giderilmesi için titiz bir bakım/temizlik uygulaması yapılması gerekir.

İçeriğimizde deri, kumaş koltuklara sahip araç kullanan sürücülerin, ev tipi ve profesyonel yöntemlerden hangilerini tercih edebilecekleri, bu yöntemleri nasıl uygulayabilecekleri ve Araba Deri Koltuk Temizleme işlemini nasıl yapabilecekleri hakkında detaylı bir rehber oluşturduk. Ayrıca içeriğin son bölümünde popüler sorulara ve uzmanlarımızın cevaplarına yer verdik.

Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Bu yöntemleri ev tipi ve profesyonel olmak üzere iki ana başlıkta ele alacağız. Her ne kadar farklı yöntemler söz konusu olsa da önerimiz, daima aracınızın kumaş türüne özel olarak üretilen bakım ürünleri kullanmanızdır. Fakat her zaman bu tür ürünlere erişiminizin olmadığını düşünüyorsanız; daha sık uygulama yaparak ev tipi yöntemler de tercih edebilirsiniz.

Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir?
Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Uygulama yönteminiz ne olursa olsun, öncelikle elektrikli süpürge kullanarak koltuklarınızın tüm yüzeyini ve dikiş bölgelerini kirlerden arındırın. Taşınabilir el tipi bir elektrikli süpürge ile bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Profesyonel Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Bu yöntemler, deri koltukların ömrünü uzatmak, renklerini korumak ve lekeleri gidermek için daha etkili ve kalıcı sonuçlar sunar. Profesyonel araba deri koltuk temizleme yöntemleri şunlardır:

Deri Temizleyici Sprey ile Araba Deri Koltuk Temizleme

Bu ürünler, deri koltuklara özel olarak formüle edilmiş kimyasallar içerir. Deri koltukların yüzeyindeki kir, yağ, leke ve kokuları çözerek temizler. Ayrıca deri koltukların nem dengesini sağlar ve kurumasını önler.

 • Deri temizleyici sprey kullanırken, ürünü mikrofiber bir beze sıkarak veya direkt olarak koltuğa püskürterek uygulayabilirsiniz.
 • Spreyi dairesel hareketlerle nazikçe silerek köpürtün ve ardından ıslak bir bezle durulayın. Son olarak kuru bir bezle kurulayın.

Deri Kremi ile Araba Deri Koltuk Temizleme

Deri Kremi ile Araba Deri Koltuk Temizleme
Deri Kremi ile Araba Deri Koltuk Temizleme

Deri kremi adı altında piyasada bulunan ürünler, deri koltukların bakımını yapmak için kullanılır. Deri kremi, deri koltukların yüzeyine ince bir tabaka halinde sürülür. Bu sayede deri koltukların esnekliğini artırır, çatlama ve solma riskini azaltır, renklerini canlandırır ve parlaklık verir.

 • Deri kremi kullanırken, ürünü mikrofiber bir beze sıkarak veya direkt olarak koltuğa püskürterek uygulayabilirsiniz.
 • Dairesel hareketlerle deri kremini yüzeye nazikçe yedirin ve fazla ürünü koltuk yüzeyinden sıyırmak için kuru bir bezle silin.

Buharlı Temizleyici ile Araba Deri Koltuk Temizleme

Buharlı Temizleyici ile Araba Deri Koltuk Temizleme
Buharlı Temizleyici ile Araba Deri Koltuk Temizleme

Buharlı deri koltuk temizleyicileri, suyu yüksek basınçla ısıtarak buhar haline getirir. Buharlı temizleyici ile deri koltukları temizlemek hem kirleri hem de bakterileri yok etmek için uygulanabilecek etkili bir yöntemdir.

 • Buharlı temizleyici kullanırken, cihazın ucuna uygun bir başlık takın ve buharı koltuğun üzerine tutun.
 • Buharın kirleri yumuşattığını gördüğünüzde, mikrofiber bir bezle silerek temizleyin.
 • Buharlı temizleyici ile temizlik işleminden sonra mutlaka deri kremi uygulayın, çünkü buhar deriyi kurutabilir.

Profesyonel Temizlik Firmaları Vasıtasıyla Araba Koltuk Temizleme

Eğer araba deri koltuk temizliği için yeterli zamanınız veya malzemeniz yoksa, profesyonel temizlik firmalarından yardım alabilirsiniz. Bu firmalar, aracınızın içini ve dışını detaylı bir şekilde temizlerken, deri koltuklarınıza da özel bakım uygularlar. Profesyonel temizlik firmaları, genellikle yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri kullanarak deri koltukları temizler ve korur. Profesyonel temizlik firmalarının deri koltuk temizliği için sunduğu fiyatlar ise aracınızın modeline, boyutuna ve kir durumuna göre değişiklik gösterebilir. Firmalarla çalışmadan önce internet üzerinden veya Google haritalar gibi uygulamalardan yorumlarını incelemeniz yararlı olacaktır.

Ev Tipi Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Ev Tipi Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri
Ev Tipi Araba Deri Koltuk Temizleme Yöntemleri

Aracınızın deri koltuklarını temizlemek için daha pratik ve ev tipi yöntemler arıyorsanız, aşağıda belirttiğimiz tekniklere göz atabilirsiniz. Temizlik işlemine başlamadan önce, deri koltuklarınızın yüzeyindeki tozu ve kirleri nazikçe bir fırça veya yumuşak bezle alarak temizliğe uygun bir zemin oluşturun. Bu adım, derinin daha etkili bir şekilde temizlenmesine yardımcı olur. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi mini-taşınabilir elektrikli veya şarjlı süpürgeler de kullanabilirsiniz.

Doğal Sabun Çözeltisi ile Araç Deri Koltuk Temizleme

Evde bulunan malzemelerle etkili bir temizlik solüsyonu hazırlayabilirsiniz.

Sirke ve Su Karışımı ile Araç Deri Koltuk Temizleme

Sirke, doğal bir temizleyici ve dezenfektandır.

Soda ve Mısır Nişastası ile Araç Deri Koltuk Temizleme

Deri koltuklardaki hoş olmayan kokuları gidermek için etkili bir çözüm sunan soda ve mısır nişastası karışımı yöntemini tercih edebilirsiniz.

Bu ev tipi yöntemler, deri koltuklarınızın temizliği ve bakımı için kullanabileceğiniz pratik çözümlerdir. Temizlik işleminden sonra, deri koltukları nemlendirici veya koruyucu ürünlerle beslemeyi unutmayın. Herhangi bir yöntemi uygulamadan önce, özellikle renk haslığı ve deri türü üzerinde etkisi olabileceği için bir gözlem yapmanız önerilir. Deri koltuklarınızın ufak bir bölümünde deneme yaparak gözleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sık Sorular Sorular

 1. Arabaların Deri Koltuk Temizliği Ne Sıklıkla Yapılmalı?

  Kullanım sıklığına da bağlı olarak arabanızın deri koltuklarını ortalama 3 ayda 1 temizleyebilirsiniz. Daha fazla güneş ışığına ve baskıya (oturma sıklığı ve basıncı) göre bu sıklık artabilir ya da azalabilir. Ayrıca koltuklar kullanılırken gösterilen özen de kirlenme sıklığını etkileyen faktörlerdendir.

 2. Araç Deri Koltukları Ne ile Temizlenir?

  Sirke, soda ve özel solüsyonlar kullanılarak araçlarınızın deri koltuklarını temizleyebilirsiniz. Kolonya gibi yüksek alkol içeren maddelerin kullanılması deri yüzeyine zarar verebileceğinden tercih edilmemelidir. Otomobil üreticinizin yönergelerini de dikkate almanız önerilir. Teknik servis ile iletişime geçerek kullanılabilecek temizlik ve bakım maddelerini öğrenerek en iyi uygulamayı yapabilirsiniz.

 3. Mobilya Deri Koltuk Bakım Ürünleri Araçlarda da Kullanılabilir mi?

  Evet kullanılabilir. Mobilyalarda kullanılan deri kumaşların benzerleri otomobillerde kullanılmaktadır. Fakat uygulamada otomobil koltuklarının temizliği daha detaylı olabilir. Bunun sebebi ise otomobilinizin dış mekanla daha fazla ilişiğinin bulunmasıdır. Özellikle güneş ışınları ve cam açıkken rüzgârla birlikte iç mekâna sızan partiküller ve maddeler, kirliliğin artmasına neden olabilir.

 4. Araç Deri Koltuk Yüzeyini Temizlemek için Islak Mendil Kullanılır mı?

  Araç deri koltuk yüzeyini temizlemek için ıslak mendil kullanmak pek tavsiye edilmez. Islak mendiller, deri koltuklara zarar verebilecek kimyasallar içerebilir. Ayrıca, ıslak mendiller deriyi kurutabilir ve çatlatabilir. Bu nedenle, deri koltuk temizliği için özel olarak üretilmiş deri temizleyici ve nemlendirici ürünler kullanmak daha iyidir.

 5. Arabaların Deri Koltuklarına Zarar Verebilecek Maddeler Nelerdir?

  ·Deri yüzeyini nefessiz bırakabilecek balmumu, silikon ve yağ gibi maddeler,
  ·Deriyi çizebilecek ve yıpratabilecek sert sünger, fırça ve bez gibi maddeler,
  ·Deriyi yakabilecek ve lekelenmesine neden olabilecek asitli ve alkali maddeler arabaların deri koltuklarına uygulanmamalıdır.

Aracınızın koltuğunun temizliği kadar farların temizliği de önemlidir, Araç Far Temizleme | Far İçi Temizleme konusunda yazdığımız makalemiz de ilginizi çekebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın