Antifriz Nedir? Antifriz Nasıl Konur? 2023

 Antifriz Nedir? Antifriz Nasıl Konur? 2023

Otomobillerimizin sağlıklı olarak çalışabilmesi için her sıvısının tam olarak doldurulması gerekmektedir. Otomobilimizin içerisinde yer alan en önemli sıvılardan birisi de soğutma sıvısı olmaktadır. Soğutma sıvısı adından da anlayabileceğiniz gibi motorun soğutulmasını sağlayan sıvıdır. Bu noktada soğutma sıvısının doğru şekilde çalışması ve görevini tam olarak yapabilmesi için mutlaka antifriz de kullanılması gerekmektedir. Antifriz nedir, ne işe yarar? Antifriz Nasıl Konur? Soruları da bu noktada sıklıkla sorulmaktadır.

Antifriz Nedir?

Antifriz hakkında sorulan ilk soru tabii ki antifriz nedir sorusu olmaktadır. Antifriz maalesef halk arasında yanlış olarak bilinen bir malzemedir. Bu yanlışlığın sebebi de adından kaynaklanmaktadır. Antifriz Türkçe karşılığı ile donma engelleyici anlamında gelmektedir. İnsanlar da bu yüzden bu sıvının sadece kışın kullanılması gerektiğini düşünmektedir. Antifriz otomobilimizin soğutma suyuna konulan ve konulduğu suyun kaynaması noktasını yükselten, donma noktasını ise düşüren bir sıvıdır. Bu noktada hem yazın hem de kışın mutlaka kullanılması gerekmektedir.
Antifriz bu noktada otomobilimizdeki en önemli sıvıların başında gelmektedir. Otomobilde soğutma amacı ile sadece su kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Su 0 derecenin altında donan, 100 derecenin üstünde de kaynayan bir sıvıdır. Bu da özellikle kış aylarında suyun donmasına ve soğutma sisteminin tam olarak çalışmamasına neden olmaktadır. Yaz aylarında ise su çok çabuk bir şekilde kaynamaktadır. Bu da aracın zarar görmesine ve yine soğutma sisteminin tam olarak görevini yapamamasına neden olmaktadır.

Antifriz Nedir, Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir
Antifriz Nedir, Ne İşe Yarar?

Antifriz nedir, ne işe yarar sorusu da bu noktada sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Antifriz birçok işe yaramaktadır. Bunların bir çoğu da aracınızın için hayati öneme sahiptir. Ülkemizde aldığımız bir aracı uzun süreler kullanmaktayız. Kolay bir şekilde yerine yenisini alamamaktayız. Bu noktada antifriz kullanımı aracımızın ömrünü ciddi anlamda uzatmaktadır. Aracımız üzerinde antifrizin birçok olumlu etkisi vardır. Bunlar;

 • Antifriz yukarıda da belirtiğimiz gibi suyun kaynama noktasını yükseltmektedir. Bu sayede yaz aylarında aracın kolay bir şekilde hararet yapmasını engellemektedir.
 • Hararetin çok daha ileri sıcaklıklarda olması ve aracın daha iyi soğutulması başta motor contası olmak üzere birçok parçayı korumaktadır.
 • Antifriz yine suyun donma noktasını da düşürmektedir. Bu da kışın soğutma suyunun donmasını engellemektedir.
 • Antifrizin bir diğer faydası da paslanmayı engellemesi olmaktadır. Su çok kolay bir şekilde pas yaptırabilecek ve aracın parçalarının oksitlenmesine neden olacaktır. Antifriz bu noktada da büyük bir fayda sağlamaktadır.

Görülebileceği gibi antifriz kullanmanın çok fazla faydası bulunmaktadır. Antifriz mutlaka araçlarımıza konulması gereken bir sıvıdır. Aksi halde aracımızın soğutma sisteminin veya motorunun zarar görmesine neden olabiliriz. Özellikle de çok sıcak veya çok soğuk olan bir bölgede yaşıyorsak, aracımızın hararet problemi varsa veya aracımız soğuk havalarda zaten zor çalışıyorsa bu durumda mutlaka antifriz kullanılmalı. Yukarıda da belirtiğimiz gibi antifriz sadece kışın kullanılır yanılgısından da kurtulmak gerekmektedir. Araç çalıştığı sürece mevsim fark etmeden soğutma sıvısında antifriz bulunmalıdır.

Antifriz Kullanılmazsa Ne Olur?

Antifrizin neden kullanılması gerektiğine ve önemine yukarıda değindik. Bu noktada özellikle de o an antifriz bulamayan ve antifriz olmadan arabasını çalıştırması gerekenlerin aklına gelen sorulardan birisi de antifriz kullanılmazsa ne olur sorusu olmaktadır. Antifriz kullanılmazsa;

 • Aracınızın içerisindeki soğutma suyu çok hızlı bir şekilde ısınacaktır. Bunun sonucunda da tabii ki aracınız çok daha hızlı bir şekilde hararet yapacaktır
 • Kışın soğutma suyu donacaktır. Bu da aracı çalıştırmak istediğinizde aracı çalıştıramamanıza neden olacaktır.
 • Aracınızın soğutma sıvısının fazla ısınması veya tamamen donarak çalışamayacak duruma gelmesi motorun sıcaklığını artırmaktadır. Bu da tabii ki aracınızın motorunun zarar görmesine en başta da conta yakmasına neden olmaktadır.
 • Antifriz kısa süre kullanılmazsa problem olmasa da uzun süre kullanılmazsa aracınızın paslanmasına neden olabilmektedir. Su aracın hızlı bir şekilde oksitlenmesine neden olmaktadır.

Bu noktada antifrizin düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Anlık olarak antifriz olmadan arabanızı çalıştırmak tabii ki bir zarar oluşturmayacaktır. Fakat uzun süreler antifriz olmadan arabanızı kullanmak yukarıda belirtiğimiz problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunlar da aracınıza zarar verebilecek önemli problemlerdir. Bu noktada her soğutma sıvısı değiştirdiğinizde mutlaka antifriz de eklemelisiniz. Yine eksilen soğutma sıvısını tamamlarken de antifrizi göz önünde bulundurmalısınız.

Antifriz Nasıl Konur?

Antifriz Nedir , Antifriz Nasıl Konur
Antifriz Nasıl Konur?

Aracımızın soğutma sıvısını kendimizin de değiştirmesi gerekebilmektedir. Bu noktada antifriz nasıl konur sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Antifriz koymak aslında kolaydır. Bu noktada direkt olarak soğutma sıvı yerine antifriz koymanız mümkündür. Tabii ki bu su ile karıştırılmış, kullanıma hazır olan antifrizler için geçerlidir. Maalesef karıştırılan konulardan birisi de bu olmaktadır. Antifrize su konulmalı mı yoksa konulmamalı mı insanlara tarafından merak edilmektedir. Burada önemli husus tabii ki aldığınız antifriz olmaktadır.

 • Piyasada bu anlamda iki farklı antifriz türü bulunmaktadır. Bunlardan birisi kullanıma hazır olan, su ile karıştırılmış olan antifrizlerdir. Bu tür antifrizlere hiç bir şekilde su koymadan tamamen aracın soğutma sıvısı haznesini bu ürünle doldurmanız yeterlidir. Bunlar önceden doğru oranda sulandırılmış ürünlerdir. Sizlerin bu ürünün kullanımında ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur. Aracınızın soğutma sıvısı koyma kapağını açıp bu antifrizi doldurmanız mümkündür.
 • Eğer sulandırılmamış antifriz alırsanız bunların içine mutlaka su koymanız gerekmektedir. Aksi halde antifriz görevini yerine getirmeyecek ve sadece su kullanmanızdan çok daha büyük sorunlar yaratacaktır. Bu noktada su katılması gereken antifrizlere;
 • İlk olarak üstüne yazan miktar kadar su konulması gerekmektedir. Bu karıştırma işlemini mutlaka araca koymadan dışarıda farklı bir kapta yapmalısınız. Aksi halde ne kadar su koymanız gerektiğini ölçemeyebilirsiniz.

Aracın içerisinde hiç bir sıvı kalmamasına dikkat ediniz. Yaptığınız karışımın bozulmaması için aracın içerisinde hiç bir sıvı ve su kalmamalıdır. Sonrasında yaptığınız bu su ve antifriz karışımını direkt olarak aracın soğutma sıvısı koyma kapağından koyabilirsiniz. Sonrasında yapmanız gereken bir şey yoktur.

Antifriz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Antifriz seçimi yapmak da bu konudaki en önemli hususlardan birisidir. Doğru bir antifriz kullanmanız aracınızın sağlığı için çok önemlidir. Bu noktada mutlaka iyi ve doğru ürün seçilmelidir. Antifriz seçimi yaparken;

 • Kesinlikle donma ve kaynama noktasında dikkat ederek bir ürün almalısınız. Bazı antifrizlerde donma noktası çok yüksek kaynama noktası ise çok düşük olabilmektedir.
 • Mutlaka bilinen bir markanın ürününü almalısınız. Özellikle kış yaklaşırken marketlerde satılan antifrizler bu anlamda başarılı ürünler değillerdir. Çoğu üzerinde yazan değerleri karşılamamaktadır.
 • Ürünün mutlaka orijinal olduğundan emin olunuz. Siz iyi bir ürün aldım sanırken aldığınız ürünün sahte çıkma ihtimali bulunmaktadır. Bu noktada mutlaka iyi bir firmadan alışveriş yapmanız gerekmektedir. 
 • Aracınıza uygun bir ürün seçimi yapılmalıdır. Özellikle donma ve kaynama noktası ile, organik mi inorganik mi olacağı gibi hususlar aracınıza ve yaşadığınız bölgeye göre belirlenmelidir.

Bunlara dikkat ederek bir ürün almanız başta motor ve soğutma sistemi olmak üzere tüm aracınızın sağlığı için önemlidir. Bu konuda paradan kaçmamanız ve bilinen bir markadan iyi bir antifriz almanız gerekmektedir. Bunu yapmanız aracınızın da çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Özellikle de iyi bir antifriz aracınızın oksitlenmesini yani paslanmasını engelleyeceğinden aracınızın ömrü de bariz bir şekilde uzayacaktır.

Antifrizde Organik Mi? İnorganik Mi?

Antifrizde Organik Mi? İnorganik Mi?
Antifrizde Organik Mi? İnorganik Mi?

Antifriz alırken karşınıza çıkacak olan kavramlardan ikisi de organik ve inorganik kavramları olmaktadır. Bu da antifriz seçimi yaparken insanların kafasını karıştırmaktadır. Organik antifriz adından da anlayabileceğiniz gibi doğada çözünebilen maddeler içeren üründür. Organik ürünlerin içerisinde borat, nitrat ve silikat gibi zararlı maddeler bulunmamaktadır. Organik antifrizlerin kullanım ömrü de daha uzundur. İnorganik antifrizler ise kısa ömürlü olsa da paslanmaya karşı daha korunaklıdır, demir ve silikat gibi ürünler içermektedir.
Bu noktada hangisini alacağınız konusunda kararsız kalabilirsiniz.

Burada en önemli belirleyici aslında aracınızın yaşı olmaktadır. Organik mi inorganik mi sorusunun cevabına da bu noktada aracınızın yaşı cevap vermektedir. Eğer kullandığınız araç güncel bir model ise, en fazla 10 yaşında ise organik ürünleri kullanmanız faydanıza olacaktır. Yeni nesil araçlar daha çok alüminyum parçalar içerdiğinden organik ürünler kullanılması daha faydalı olmaktadır. Fakat özellikle de 2000 yılında önceden üretilmiş bir aracınız varsa organik ürün kullanmamanız daha iyi olacaktır. Bu tür araçlarda özellikle yüksek pas koruması ile inorganik ürünler daha çok öne çıkmaktadır.

Antifrizin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Tabii ki her kimyasalın olduğu gibi antifrizlerin de bir kullanım ömrü bulunmaktadır. Bu noktada aldığınız üründen ürüne kullanım ömrü farkı olabilmektedir. Fakat ortalama olarak baktığımızda inorganik olan ürünler en fazla 2 yıl dayanmaktadır. Çok istisnai ürünlerde biraz daha fazla dayandığı olabilse de 2 yıl sonra değiştirilmesi önerilmektedir. Bu noktada eğer çok fazla kilometre yapıyorsanız 2 yıl dolmasa bile 50 bin km’den fazla aynı antifrizin kullanılması önerilmemektedir. Bu sürelerden ve kilometrelerden sonra ürünün kullanım ömrü düşmekte ve görevini tam olarak yerine getirememektedir.
Eğer organik bir antifriz kullanıyorsanız bunların ömrü çok daha yüksek olmaktadır. Organik antifrizler yıl olarak baktığımızda 5 yıla kadar dayanabilmektedir. Bu noktada ömürleri yıl olarak çok daha uzundur. İnorganik ürünlere göre neredeyse 2 – 3 kat daha fazla ömür sunmaktadır. Kilometre olarak da bu ürünler çok daha fazla bir ömre sahiptir. Ürünler ortalama olarak 200 bin KM dayanmaktadır. Bu ise inorganik bir antifrize göre neredeyse 4 – 5 kat fark demektir.
Burada ömrü daha uzun olan nitritli organik antifriz gibi ara çözümler de bulunmaktadır. Bu tür antifrizlerin kullanım ömrü 1 milyon KM’ye kadar çıkmaktadır. Özellikle ağır vasıtalarda bu tür ürünler çok daha fazla tercih edilmektedir. Fakat otomobillerimizde organik veya inorganik ürünler kullanmamız yeterli olacaktır.

Antifriz Nedir?

Antifriz otomobilimizin soğutma suyuna konulan ve konulduğu suyun kaynaması noktasını yükselten, donma noktasını ise düşüren bir sıvıdır. Bu noktada hem yazın hem de kışın mutlaka kullanılması gerekmektedir.

Antifriz Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Aracınıza uygun bir ürün seçimi yapılmalıdır. Özellikle donma ve kaynama noktası ile, organik mi inorganik mi olacağı gibi hususlar aracınıza ve yaşadığınız bölgeye göre belirlenmelidir.

Antifriz Nedir? Antifriz Nasıl Konur? içeriğimiz de konuyu detaylı bir şekilde sizlere anlattık. AdBlue Nasıl Doldurulur? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın